Przełączniki Alps

+

Na tej stronie zajmę się opisem starszych modeli Alps: SKCM i SKCL. Ich późniejsze modele tworzono tak, aby zmniejszyć koszty produkcji, co odbiło się na mniejszej ilości części w przełączniku oraz ogólnie gorzej jakości. Uważam, że nie są one wystarczająco ciekawe, abym o nich tutaj pisał.

Seria SKCL

Seria SKCL to przełączniki liniowe. W tym zestawieniu dostępne były:

SKCL Green

SKCL Yellow

SKCL Cream

SKCL Stripped Amber

SKCL Brown

Oraz kilka innych alpów SKCL z serii specjalnej, których nie będę opisywał.

Opis Serii SKCL

Jak już wspominałem, SKCL to seria starych Alpów w wersji liniowej. Powstawały one od roku 1983, a swoją produkcje zakończyły w roku 1996. Seria SKCL ma wytrzymałość przełączników rzędu 50 milionów aktywacji. Trzpień tych przełączników ma charakterystyczny, prostokątny kształt. Poprawia to stabilność trzpienia, jednakże sprawia że zarówno serie SKCL i SKCM są bardzo podatne na zabrudzenia. Seria SKCL dodatkowo ma w obudowie otwór na diodę led.

Działanie

W przełączniku z serii SKCL znajdziemy 10 części:
  • Górną część obudowy
  • Dolną część obudowy
  • Trzpień
  • Sprężynę
  • Kontakt listkowy pasywny (nieruchomy)
  • Kontakt listkowy aktywny (ruchomy)
  • Izolator elektryczny
  • Zwieracz listków
  • Folia przewodząca
  • Obudowa mechanizmu stykającego

Mechanizm stykający:

Fot.1-3 przedstawiają mechanizm stykający.

Fot.4 Przedstawia obudowę, po której porusza sie trzpień. W momencie, kiedy trzpień jest odpowiednio wciśnięty, sprawia, że zewnętrzna część mechanizmu naciska na pierwszy styk, który zaś wygina folię, która dotyka drugi styk, tym samym zamykając układ.

Seria SKCM

Seria SKCM to przełączniki dotykowe i klikające. Do tej serii należą:

SKCM Blue

SKCM White

SKCM Black

SKCM Salmon

SKCM Green

SKCM Cream

SKCM Orange

SKCM Brown

Oraz kilka innych alpów SKCM z serii specjalnej, których nie będę opisywał.

Opis serii SKCM

Seria SKCM była wprowadzana od około roku 1985. Składa się ona z przełączników dotykowych, klikających, oraz kilku innych specjalnych rodzajów, (np. wyciszane dotykowe, double action). Poniższy opis dotyczy dotykowych oraz klikających. Jeżeli chodzi o wygląd zewnętrzny, to jedyną zauważalną różnicą jest brak otworu na diodę led, gdyż obudowa w miejscu dziury na diodę w tych wersjach ma mechanizm odpowiedzialny za kliknięcie lub spowodowanie nagłej zmiany w potrzebnej sile (dotyk).

Mechanizmy odpowiadajace z klikniecie i dotyk
Na obrazku widać po lewej mechanizm w przełącznikach klikających, a po prawej w dotykowych. Jak mówiłem, są one umieszczone w miejscu obudowy, gdzie normalnie znajduje się otwór na diodę.